sobota, 14 września 2013

Imprezy masowe





Początek XXI wieku to czas kiedy w Polsce zaczęły rozwijać się imprezy masowe. Do tego trzeba wliczyć festiwale, które zaistniały już w świecie muzycznym: Heineken Open'er Festival czy Coke Live Festival. Ciekawe, że w czasach kryzysu na tego typu imprezach mamy do czynienia z coraz to większą ilością uczestników. I dla tych potencjalnych uczestników postaram się zamieszczać informacje, które mogą się przydać.

Czym jest impreza masowa?



Pojęcie te reguluje ustawa z dnia bla bla bla. Jest to:
  1. masowa impreza sportowa (w tym mecz piłki nożnej) – impreza obejmująca współzawodnictwo w dziedzinie sportu lub rozpowszechnianie kultury fizycznej.
  2. impreza masowa artystyczno-rozrywkowa – impreza artystyczna, rozrywkowa a także oglądanie przekazu tv z takiej imprezy na ekranach lub innych urządzeniach wyświetlających obraz o przekątnej nie mniejszej niż 3 m. Mowa tutaj np. o popularnych strefach kibica, gdzie mogliśmy imprezować w trakcie EURO 2012.

To czy powyższe imprezy są imprezami masowymi zależne jest od ilości miejsc przewidzianych dla uczestników. 


Dla imprez masowych: artystyczno-rozrywkowych:

  • 1000 – stadiony i obiekty, które nie są budynkami,
  • 500 – hale i inne budynki.

W przypadku imprez sportowych:
  • 1000 - stadiony i obiekty, które nie są budynkami,
  • 300 - hale sportowych,
  • 1000 - dla obiektów, na których ma odbyć się mecz piłki nożnej

Poza tego typu imprezami należy pamiętać o imprezie masowej podwyższonego ryzyka, czyli takiej gdzie na podstawie wcześniejszych informacji istnieje prawdopodobieństwo, iż będziemy mieli do czynienia z przejawem agresji czy przemocy.
  • 300 miejsc- stadiony i obiekty które nie są budynkami,
  • 200 miejsc – hale sportowa i inne budynki,
  • 200 miejsc – dla meczu piłki nożnej.

Na tego typu imprezach zwiększa się liczbę członków służb porządkowych i informacyjnych.


Tego typu wiedza tajemna może Wam się przydać w starciu z pracownikami ochrony, którzy nie noszą identyfikatorów i wmawiają wszystkim, że to wydarzenie, w którym uczestniczą nie jest imprezą masową. Często są to młodzi ochroniarze, którzy mają "misję", zabraniają fotografowania, zwracają uwagę na zachowania, które nie budzą zastrzeżeń. Niestety zapominają o swoich obowiązkach, a przypominając im o nich troszkę ich zawstydzimy i może odpuszczą. Ale o służbach porządkowych innym razem i nieco więcej :)

opracowano na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j. Dz. U. 2013 r. poz. 611)                      oraz na podstawie pracy mgr mojego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz